Mersin Büyükşehir Doğayı da Atmosferi de Koruyor, Büyükşehir’in Akılcı Projeleri Doğa Dostu Sonuçlar Doğuruyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kentte hayata geçirdiği teknolojik altyapılı ve akılcı projelerle doğayı ve atmosferi koruyor.

02 Şubat 2024 Cuma, 18:16
Mersin Büyükşehir Doğayı da Atmosferi de Koruyor, Büyükşehir’in Akılcı Projeleri Doğa Dostu Sonuçlar Doğuruyor
-

Büyükşehir, 3. Çevre Yolu üzerinde çalışmalarını gerçekleştirdiği 8 adet akıllı ve kanalize kavşak sayesinde karbon salınımı, yakıt tüketimi, ışıkta bekleme, hız ve seyahat sürelerinde iyileşmeler olmasını sağladı.
 
Kavşakları kullanan araçların, bir günde doğaya salacağı karbon emisyonunda 60 kilogram azalma sağlandı. Bu oran, yılda 21 bin 900 kilogram karbon emisyonuna denk gelirken, azalma sayesinde yılda 2 bin 190 ağacın, karbon emisyonunu dengelemek zorunda kalmadığı anlamını taşıyor. Zirve saatte bekleme süresinde oluşan yüzde 57, araç hızında oluşan yüzde 39’luk iyileşme ise, seyahat süresinde yüzde 39’luk bir tasarruf süreci sağlıyor. Bu sayede araçlar günlük 1900, yıllık ise 693 bin 500 litre daha az yakıt kullanıyor ve yıllık 650 bin dolar tasarruf sağlanıyor.
 
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 3. Çevre Yolu üzerinde yapımını tamamladığı 8 adet akıllı ve kanalize kavşak; doğa, atmosfer, yakıt kullanımı, bekleme ve seyahat süresinde pek çok iyileşmeler sağladı. Sağlanan bu iyileşmelerden en önemlisi ise azalan karbon emisyonu. Kavşaklar sayesinde bir günde 60 kilogram, yılda ise 21 bin 900 kilogram karbon salınımı engellenmiş oldu. Bu oran günde 6 adet, yılda ise 2 bin 190 ağacın karbon emisyonunu dengelemek zorunda olmaması anlamına geliyor.
 
Akılcı projeler doğa dostu sonuçlar doğuruyor  
Mersin Büyükşehir’in 3. Çevre Yolu üzerinde planladığı teknolojik altyapılı kanalize kavşaklarda gün içinde, saat bazlı araç ve yaya yoğunluğuna göre ışıkların yanma süresi otomatik ayarlanıyor.
 
Yapılan tüm kanalize kavşaklarda 3 şerit araç, 1 şerit bisiklet yolu, delinatör ve butonlarla oluşturulan koruma bandı ve yaya yolu yer alıyor. Araçlara; düz istikamette, sağa ve sola dönüşlerinde 3 farklı kulvardan yönlendirme yapan kavşak sayesinde, trafik ışıklarında bekleme süresi en aza iniyor.
 
Kavşaklarda, zirve saatte bekleme süresinde oluşan yüzde 57, araç hızında oluşan yüzde 39’luk iyileşme, koridor üzerindeki seyahat süresinde yüzde 39’luk bir tasarruf süreci sağlıyor. Tüm bunlar da, yaya ve sürücülerin bekleme süresinin en aza indiği anlamına geliyor.
 
Karbon salınımının azalmasıyla ağaçlar kurtuluyor, bekleme süresi azalıyor
Mersin 3. Çevre Yolu üzerinde yapılan kanalize kavşaklar sayesinde günde 60 kilogram, yılda ise 21 bin 900 kilogram karbon emisyonunda azalma sağlanıyor. Bu da günde 6, yılda ise 2 bin 190 ağacın karbon tutmaması ve emisyonu dengelemek zorunda kalmaması anlamını taşıyor.
 
Kavşaklarda sağlanan daha az bekleme süresi sayesinde ise araçların tükettiği yakıt miktarı azalıyor.  Araçlar günlük 1900 litre, yıllık ise 693 bin 500 litre daha az yakıt kullanıyor. Bu tüketimin azalması da, yıllık 650 bin dolar tasarruf sağlanması anlamına geliyor.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (2)
Burhan
21:09
3 Şubat 2024 Cumartesi
Yeşil dalga diye birşey yok
108.162.221.168
Riza
16:23
3 Şubat 2024 Cumartesi
Akılcı falan değil , karma karisik oldu
172.68.224.188
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Mersin Haber ,Mersin


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Başkan Seçer’den Sma Hastası Yiğit Aras İçin Dayanışma Örneği
Sivil Savunma Haftası Dolayısıyla Büyükşehir İtfaiyesinden Okullarda Bilgilendirme Çalışmaları
Kalite Yönetim Sistemi Denetimi Türk Loydu Serkan Demirsan Tarafından Borsa Hizmet Binasında Gerçekleştirildi
Tarsus Ticaret Borsası Personelleri, ““Yaratıcı Drama: Yetişkinler De Oyun Oynar Ve Sanat Atölyesi: Ben Kimim ?“ Adlı Etkinliklerini Gerçekleştirildi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 7 Mart Günü Mersin’e Geliyor
Vali Ali Hamza Pehlivan, Mersin’deki Milli Eğitim Yatırımları Hakkında Açıklamalarda Bulundu
Başkan Seçer, Yenice’den Seslendi: “31 Mart’tan Sonra Da Buradayız”
MSK, Üst Üste Aldığı Galibiyetlerle Yoluna Emin Adımlarla Devam Ediyor
Berdan İçme Suyu Arıtma Tesisi Yenilendi, Yüzde 20 Enerji Tasarrufu Sağlandı
Başkan Gültak: “Karaduvar’ı Sadece Türkiye’ye Değil Avrupa’ya Bile Tanıttık”