Başkan Seçer’den Gelecek Dönem İçin ‘Metro’ Ve ‘Sosyal Konut’ Sözü

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer, TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

13 Mart 2024 Çarşamba, 16:08
Başkan Seçer’den Gelecek Dönem İçin ‘Metro’ Ve ‘Sosyal Konut’ Sözü
-


Bilgi: Instagram'da @mersinhaber'i takip ederek anlık gelişmelerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz.
31 Mart seçimlerinden sonra ikinci 5 yılda da Mersin’i yöneteceklerini ifade eden Seçer, “Seçimlerde Türkiye’nin de en anlamlı sonucu Mersin’den çıkaracak. İkinci 5 yılda da biz yolumuza devam edeceğiz” dedi ve 5 yıl önce verdikleri sözleri de yerine getirdiklerinin altını çizdi.
 
Seçer, 5 yıl boyunca sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya geldiklerini dile getirerek,  “Benden önce hiçbir belediye başkanının sivil toplumla bu kadar bir araya gelme arzusu içerisinde olduğunu sanmıyorum. Eğer 5 yıllık süre içerisinde vatandaşın memnuniyeti varsa o toplantılardan da çıkan sonuçların da büyük bir katkısı var” diye konuştu.
 
5 yıllık süre içerisinde Mersin’e ilişkin hassas konularda sorunların giderilmesinde iş birliği yaptıklarını kaydeden Seçer, “Başta imar gibi netameli konularda aslında siz bize sütre görevi gördünüz. Biz sizin arkanızda yürüdük. Toplum karşısında muteber bir sivil toplum, en iyi siyasetçiden çok daha inandırıcıdır. İşini ciddi yaptığı bilinen odaların belediyemle beraber iş birlikleri beni birçok konuda rahatlattı” ifadelerini kullandı ve
 
Metro projesini oldukça önemsediğini dile getiren Seçer, gelecek 5 yıllık hizmet projeleri arasında tramvay, Metro ve yer altı metrosu ve hafif raylı sistemleri de hayata geçireceğini söyleyerek, bu hizmetlerin projesinin de hazır oluğunu kaydetti. Seçer, sosyal belediyeciliğin en önemli unsurlarından biri olan ‘Sosyal Konut’ projesinin de gelecek dönem hayata geçirmek istedikleri projelerin arasında olduğunu belirterek, “Bu kentte 2,5 milyon insan yaşıyor. Gelir dağılımında bir adaletsizlik var. Bu da geliri olan insanlar için sorun değil ama olmayanlar için muazzam bir işkenceye dönüşür. Bunu giderecek en büyük proje; ‘Sosyal Konut Projesi’. Projenin altyapısını da hazırlıyoruz. En rahat olanı ise arazi sorunumuz yok” diyerek kentte dar gelirli vatandaşların konut sıkıntısını çözüme kavuşturacaklarını ifade etti. Seçer, Müftü Deresi bölgesinde 500 yüz dönümlük bir park yapacaklarını da sözlerine ekledi.
 
 
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mersin İl Koordinasyon Kurulu üyeleriyle bir araya geldi. 5 yıl boyunca Büyükşehir Belediyesi ile uyum içerisinde çalıştıklarını belirten TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu üyeleri, bu çalışmadan duydukları memnuniyeti dile getirerek, gelecek dönem de aynı anlayışın devam etmesini temenni ettiler. ‘Kente Sözümüz Var Kent Katılımı Buluşmaları’nın da kente sağladığı faydadan söz eden katılımcılar, kentte hâkim olan katılımcı demokrasi anlayışının sürmesini arzu ettiklerini söylediler.
 
Seçer: “Benden önce hiçbir belediye başkanı STK’lar ile bu kadar bir araya gelmedi”
Başkan Seçer, 5 yıl boyunca sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya geldiklerini ifade ederek,  “Mersin’deki yakın uzak tüm siyaset tarihinin belki de böyle bir konseptle çalışan ilk başkanı olma unvanını da taşıyorum. Benden önce hiçbir belediye başkanının, sivil toplumla bu kadar bir araya gelme arzusu içerisinde olduğunu sanmıyorum. Bizi kimse zorlamadı. Bize büyük katkılar sunduğu için bunu istedik. İKK’ya bağlı tüm odaların bu toplantılara yaptığı katkılar yadsınamaz. Eğer 5 yıllık süre içerisinde vatandaşın memnuniyeti varsa, o toplantılardan çıkan sonuçların da büyük bir katkısı var” diyerek, teşekkürlerini iletti.
 
“İşini ciddi yapan odaların iş birliği beni birçok konuda rahatlattı”
5 yıllık süre içerisinde Mersin’e ilişkin hassas konularda sorunların giderilmesinde iş birliği yaptıklarını kaydeden Seçer, “Meclis çalışmalarında sizlerden çok büyük yarar sağladık. Özellikle başta imar gibi netameli konularda aslında siz bize sütre görevi gördünüz. Biz sizin arkanızda yürüdük. Toplum karşısında muteber bir sivil toplum en iyi siyasetçiden çok daha inandırıcıdır. İşini ciddi yaptığı bilinen odaların belediyemle beraber iş birlikleri beni birçok konuda rahatlattı” diye konuştu.
 
“Seçimlerde Türkiye’nin en anlamlı sonucu Mersin’den çıkacak”
31 Mart seçimlerinden sonra ikinci 5 yılda da Mersin’i yöneteceklerini ifade eden Seçer, “Seçimlerde Türkiye’nin de en anlamlı sonucu Mersin’den çıkaracak” dedi. Seçer, seçime sayılı gün kalmasına rağmen belediye hizmetlerine devam ettiklerini sözlerine ekleyerek, “Biz sanki seçim yokmuş gibi çalışma yapıyoruz. Bizim proje ve ihale çalışmalarımız, hazırlıklarımız devam ediyor. Tıkır tıkır işleyen bir sistem var. İkinci 5 yılda da biz yolumuza devam edeceğiz” diye belirtti.
 
“Göreve gelmeden önce hangi sözü verdiysek yerine getirdik”
Bir belediye başkanı olarak 2 temel unsura oldukça önem verdiğini vurgulayan Seçer, bunlardan ilkinin uygun finansman yaratmak olduğunu dile getirirken 2. unsurun ise liyakatli kadrolar olduğunu belirtti. Seçer, “Kenti de ihya eden, geliştiren, geleceğe hazırlayan en önemli 2 unsurun bunlar olduğunu düşünüyorum. Geri kalan hepsi çözülüyor” dedi. 5 yıllık görev süresi boyunca deprem, afet, siyasi operasyonlar, pandemi gibi pek çok sorunla karşılaştıklarını kaydeden Seçer, ikinci 5 yıllık görev süresince daha süratli, kaliteli ve vizyoner hizmetler yapacaklarını da dile getirdi.
 
Yaptıkları projelerin hepsinin orijinal olduğunu ve hiçbirinin kes-yapıştır projeler olmadığının altını çizen Seçer, “Ben o projeleri hazırlayana kadar 1,5 yıl uğraştım. Belediye Başkanı adayı olmadan tam 1,5 yıl önce, sanki belediye başkanı adayı olacak ve partimiz kazanacak şeklinde, ‘bu projeleri uygulayacağım’ diyerek çalıştık. Verdiğimiz sözleri de yerine getirdik.  Nasıl yıllık bütçe ve yatırım programımızın gerçekleşme oranı çok yüksek çıkıyorsa ve inanılmayacak rakamlarla her yılı kapatıyorsak gerçekten 5 yıl önce stratejik plana koyduğumuz, yatırım programını aldığımız birçok projeye başladık ve bitirdik” dedi.
 
“Her alanda çalışıyoruz”
Metro projesini oldukça önemsediğini ve proje için 500 milyon TL öz kaynak kullanıldığının vurgusunu yapan Seçer, proje için finans sorunun da çözüme kavuşturulduğunu dile getirdi. Gelecek 5 yıllık hizmet projeleri arasında tramvay, Metro ve yer altı metrosu ile hafif raylı sistemleri de hayata geçireceğini söyleyen Seçer, bu hizmetlerin projesinin de hazır oluğunu kaydetti.
 
Müftü Deresi bölgesinde 500 yüz dönümlük bir park yapacaklarını da sözlerine ekleyen Seçer, sosyal belediyeciliğin en önemli unsurlarından biri olan ‘Sosyal Konut’ projesinin de gelecek dönem hayata geçirmek istedikleri projelerin arasında olduğunu belirtti.  Seçer, “Bu kentte 2,5 milyon insan yaşıyor. Gelir dağılımında bir adaletsizlik var. Bu da geliri olan insanlar için sorun değil ama olmayanlar için muazzam bir işkenceye dönüşür. Bunu giderecek en büyük proje; ‘Sosyal Konut Projesi.’ Projenin altyapısını da hazırlıyoruz. En rahat olanı ise arazi sorunumuz yok” diyerek kentte dar gelirli vatandaşların konut sıkıntısını çözüme kavuşturacaklarını ifade etti. Seçer, dar gelirli yurttaşlardan tarıma, sosyal politikalardan kültür- sanata varıncaya kadar her alanda proje ürettiklerini de sözlerine ekledi.
 
“Sivil toplum kuruluşlarını yanınıza almazsanız ne bir ülke ne de bir memleket yönetebilirsiniz”
Bir belediye başkanının sivil toplum, oda, dernek ve vakıf gibi kurum ve kuruluşlarla diyaloglarının iyi olması gerektiğinin altını çizen Seçer, “Sivil toplum kuruluşlarını yanınıza almazsanız ne bir ülke ne de bir memleket yönetebilirsiniz. Her siyasetçiye tavsiyemdir; ‘Her şeyi bırak önce sivil toplumla diyaloğunu iyi kur’. Gerisini hallediyorsunuz. Her zümreye ve her yapıya dokunabiliyorsunuz” dedi.
 
Seçer mühendislerden destek istedi: “Afetlere karşı birlikte önlem almalıyız”
Mersin’in birçok afete açık bir kent olduğunun altını çizen Seçer, “Mersin; selden tsunamiye, orman yangınından kimyasal patlamalara ve nükleer sızıntıya kadar birçok afetle karşı karşıya kalabilecek bir kent ama başat konu deprem ve buradaki on yıllardır yapı stokunun sıkıntılı olması. Mersin’in baştan aşağı bir MR’ının çekilmesi ve her şeyin kayıt altına alınması gerek. Belki de sosyal konut, kentsel dönüşüm ve dirençli kent projeleriyle iç içe bir çalışma olarak yapacağız. Tabi ki sizlerden destek almak zorundayız” şeklinde konuştu. Hayata geçirecekleri yatırımları katılımcılarla paylaşan Seçer, bu yatırımlar için de bir kısmı hibe olan 156 milyon Euro’luk finansman ile kanalizasyondan atıksu arıtmaya, derin deniz deşarjından, içme suyu şebeke sistemlerine kadar hayata geçirmeyi planladıkları pek çok çalışma hakkında bilgiler verdi.
 
“Tarımsal GES desteklerini bu yıl yapacağız”
Üreticilere büyük destekler vermeye devam edeceklerini kaydeden Seçer, özellikle küçük ölçekli üretim yapan kadınları desteklediklerini kaydetti. Bu yıl tarımsal destek projelerine 119 milyon TL bütçe ayırdıklarını kaydeden Seçer, “Elektrik mühendislerini ilgilendiren en büyük desteklerimizden birisi tarımsal güneş enerji santralleri (GES). O da heyecan verici bir vaat bana göre” diyerek, tarımsal GES desteklerini sulama kooperatiflerine bu yıl yapacaklarını vurguladı.
 
Kış: “Başkan Seçer, kenti birlikte yönetme konusunda çalışmalar yaptı”
TMMOB’un en kalabalık toplantılarından birisi olduğunu kaydeden CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, “Vahap Başkanımız belki de ilk kez Mersin tarihinde bütün oda ve derneklerin, en çok da TMMOB’a bağlı meslek odalarının görüşlerini ve önerilerini dikkate alarak, kenti birlikte yönetme noktasında çok ciddi çalışmalar yaptı” dedi. Seçer’in de mühendis olduğu için meslek odalarına daha duyarlı davrandığını kaydeden Kış, “Kentin kaderini belirleyecek konularda çözüm önerilerine ortak olduk. Ülke genelindeki meslek sorunlarımızı ve sıkıntılarımız da yakından takip ediyorum. Bunu da Meclis kürsüsünde dile getirerek farkındalık yaratmak için gerekli çabayı ve mücadeleyi gösteriyorum” diye konuştu.
 
 
Ak: “TMMOB, Türkiye’de meslek odaları arasında en büyük meslek örgütlerinden biridir”
TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Gülçin Barbaros Ak da, TMMOB’nin Türkiye’de meslek odaları arasında 700 bin üyesi ile birlikte en büyük meslek örgütlerinden birisi olduğunu vurgulayarak, Seçer ve Kış’ın da TMMOB’ye bağlı meslek odalarına kayıtlı üyeler olduğunu belirtti. Ak,  “Hem odamızın içindeler hem de odacılığı biliyorlar. Yıllardır bizlerle birlikte meslek odasında çalışmalar yapmış olduğumuz kişiler” dedi. TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu’nun 20 bine yakın üyesi olduğundan da söz eden Ak, “Bu üyeler; bilim, teknik ve aydınlık geleceğe yönelik çalışmaları, vizyonel bakış açıları olan, belediye ve kamu ile ilgili yapılacak bütün çalışmalarda bel kemiği olan kişilerden oluşuyor. Bu kişiler aynı zamanda hem özel sektörde çalışıyor hem belediyelerimizde görev alıyor. Büyükşehir Belediyemizde de görev alan birçok meslektaşımız ve meslek odası üyemiz var” diye konuştu.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Mersin Haber ,Mersin


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Mersin Büyükşehir’in Kıyafet Evleri’nde Yine Bayram Sevinci Yaşanıyor
Mersin Büyükşehir’in Tüm Birimleri Kurban Bayramı’na Hazır, Ekipler Bayram Öncesi Tüm Hazırlıklarını Yaptı
Büyükşehir Ve Meski Yetkilileri Çamlıyayla’da Muhtarlarla Bir Araya Geldi
Üzerine Uydu Takip Cihazı Takılan ‘Kızkalesi’ Ve ‘Mersin Üniversitesi’ Denize Bırakıldı, ‘Deniz Kaplumbağalarının Uydu İle İzlenmesi Projesi’ Hayata Geçirildi
Mersin Büyükşehir’in ‘Afet Ve İmar Çalıştayı’ Kent Paydaşlarının Katılımıyla Gerçekleşti
Mersin Büyükşehir’in Gönülden Sesler Korosu’ndan ‘Mersin’de Yaz Nağmeleri’ Konseri
Başkan Vahap Seçer’den Kurban Bayramı Kutlama Mesajı
Başkan Seçer, Jandarma Genel Komutanlığı’nın 185. Kuruluş Yıl Dönümü Dolayısıyla Düzenlenen Programa Katıldı
Mersin Büyükşehir’in Çocuk Gelişim Merkezlerinde Karne Heyecanı
Mersin Büyükşehir Zabıtası Kent Huzuru İçin Çalışmalarını Titizlikle Sürdürüyor