Güvenli, Sürdürülebilir Ve Kesintisiz Datalar Mertelkom’da Toplanıyor

Mersin’deki data hatlarının birleşim noktası…

07 Şubat 2024 Çarşamba, 18:34
Güvenli, Sürdürülebilir Ve Kesintisiz Datalar Mertelkom’da Toplanıyor
-

Dijitalleşen çağa ayak uydurmak için teknolojik yenilikleri takip eden ve her geçen gün projelerini bu doğrultuda hayata geçiren Mersin Büyükşehir Belediyesi, İmar İnşaat A.Ş. bünyesinde ‘MERTELKOM’ veri ve teknoloji merkezini hayata geçirdi. Avrupa standartlarında tasarlanan merkezde, datalar en güvenli ve en hızlı şekilde saklanarak, geniş bir yelpazede birçok veri hizmeti sunuluyor.
 
Her geçen gün dijitalleşen çağa ayak uydurmak için teknolojik yenilikleri takip eden ve projelerini de bu doğrultuda hayata geçiren Mersin Büyükşehir Belediyesi, İmar İnşaat A.Ş. bünyesinde ‘MERTELKOM’ veri ve teknoloji merkezini hayata geçirdi.
 
Avrupa standartlarında tasarlanan ve şirketlerin fikri mülkiyetlerini ve hassas müşteri bilgilerini korumaya yardımcı olan ‘ISO 270001’ sertifikasına sahip olan merkez, Ankara ve İstanbul’dan sonra bölgede veri güvenliğini sağlayan büyük bir merkez olma özelliğini taşıyor.
 
Veri güvenliğinin yanı sıra, teknolojik altyapı yatırımları için de AR-GE çalışması yapılan tam donanımlı merkez, sahip olduğu kapasite ile çok daha hızlı, güvenilir, kesintisiz ve sürdürülebilir bir bilişim hizmeti sunuyor.
 
Özgür: “MERTELKOM, tam teşekküllü ve Avrupa standartlarında yapıldı”
 Mersin Büyükşehir Belediyesi İmar İnşaat A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Emir Can Özgür, MERTELKOM’ un tam teşekküllü bir veri ve teknoloji merkezi olduğunu dile getirerek, yakın illerde ve civar bölgelerde bu standartlarda yapılmış bir merkez olmadığını ifade etti. MERTELKOM’un Avrupa standartlarında tasarlanmış bir yer olduğunu söyleyen Özgür, “Aynı zamanda ISO 270001 sertifikalı bir veri merkezi. MERTELKOM’un öncelikli amacı; şehrimizde ve şehrimizdeki diğer büyük kurumlardaki veri güvenliğini sağlamak ve verileri barındırmak. Bununla birlikte kurum bünyesinde çeşitli teknoloji geliştirme ve AR-GE işlemlerini de yürütüyoruz” dedi.
 
MERTELKOM’un bulunduğu lokasyonun da özenle seçildiğini aktaran Özgür, “Burası eski bir Telekom binası ve ilimizdeki data hatlarının da birleşim noktası. Burayı inşa ederken Avrupa standartlarına ve ISO sertifikalarına uygun şekilde tasarladık. Lokasyonun özel seçilmiş olması, data hizmetinin çok daha hızlı ve verimli üretilmesi ile ilgili” diye konuştu.
 
“Bölgede bu standartlarda yapılmış bir merkez yok”
 
MERTELKOM’un İmar İnşaat A.Ş.’nin elde ettiği yatırımlarla oluşturulduğunu ve hizmet alanlarında öncelikle Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ olduğunu kaydeden Özgür, “Bünyemizde verilerimizin çok daha güvenli ve çok daha hızlı barınmasını sağlıyoruz. Bu merkez yaklaşık 10 büyükşehir belediyesi büyüklüğündeki kuruma hizmet verebilecek kapasitede tasarlandı. Dolayısıyla biz yakın zamanda diğer kurumlara da aynı hizmeti vermeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Kurum sayesinde verilerin artık çok daha güvenli ve korunaklı bir şekilde saklandığını belirten Özgür, “MERTELKOM sadece veri barındırma hizmeti değil, aynı zamanda birçok farklı hizmeti de bünyesinde barındırıyor. Bunlardan bir tanesi de elektronik ücret toplama sistemi. Kentimizde olan 33 kartlarının yönetim merkezi burası.  Aynı zamanda burada geliştirilen projelerle, Sular İdaresi ile birlikte uzaktan sayaç okuma hizmetleri de verebiliyoruz. Buna benzer bazı teknolojik altyapı yatırımları da buradan ilerletiliyor” dedi. Proje kapsamında ilerleyen günlerde teknoloji eğitimleri vermeyi de hedeflediklerini belirten Özgür, binada dersliklerin de mevcut olduğunu ve binanın buna uygun şekilde tasarlandığını sözlerine ekledi.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Mersin Haber ,Mersin


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Başkan Seçer’den Sma Hastası Yiğit Aras İçin Dayanışma Örneği
Sivil Savunma Haftası Dolayısıyla Büyükşehir İtfaiyesinden Okullarda Bilgilendirme Çalışmaları
Kalite Yönetim Sistemi Denetimi Türk Loydu Serkan Demirsan Tarafından Borsa Hizmet Binasında Gerçekleştirildi
Tarsus Ticaret Borsası Personelleri, ““Yaratıcı Drama: Yetişkinler De Oyun Oynar Ve Sanat Atölyesi: Ben Kimim ?“ Adlı Etkinliklerini Gerçekleştirildi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 7 Mart Günü Mersin’e Geliyor
Vali Ali Hamza Pehlivan, Mersin’deki Milli Eğitim Yatırımları Hakkında Açıklamalarda Bulundu
Başkan Seçer, Yenice’den Seslendi: “31 Mart’tan Sonra Da Buradayız”
MSK, Üst Üste Aldığı Galibiyetlerle Yoluna Emin Adımlarla Devam Ediyor
Berdan İçme Suyu Arıtma Tesisi Yenilendi, Yüzde 20 Enerji Tasarrufu Sağlandı
Başkan Gültak: “Karaduvar’ı Sadece Türkiye’ye Değil Avrupa’ya Bile Tanıttık”